Röle Nedir?

Arduino röle sürücü devresi.

Röle, düşük akımlar kullanarak büyük akım çeken cihazları anahtarlamada kullanılan devre elemanıdır. Oldukça basit bir çalışma prensibine sahiptirler: rölenin bobinine enerji verildiğinde mıknatıslanan bobin bir armatürü hareket ettirerek kontakların birbirine temasını sağlar ve devrede iletim sağlanmış olur.

Rölenin iç yapısı

Röle üzerinde genellikle NO (normally open), NC (normally closed) ve COM (common) yazan üç adet bağlantı bulunur. Normally open olan bağlantı, röleye enerji verilmediği durumda common ucu ile açık devredir, dolayısıyla iletim geçekleşmez. Rölenin bobinine enerji verildiğinde NO ile COM uçları kısa devre olur ve elektrik akımı sağlanır. NC ucu ise NO’nun tam tersi şekilde çalışır, yani bobine enerji verilmediğinde NC ve COM uçları kısa devredir. Enerji verildiğinde açık devre oluştururlar.

Farklı kullanım alanlarına bağlı olarak farklı çeşitlerde röleler bulunmaktadır. Tutucu tipte (latching) röleler, bir kere enerji verildiğinde iletime veya kesime girerler ve enerji kesintisi gibi durumlarda bulundukları son durumu muhafaza ederler. Durumunu ters çevirmek için tekrar enerji verilmesi gereklidir. Reed rölelerde ise manyetik alan etkisi ile iletime/kesime girer. Katı hal (solid state) rölelerde ise mekanik herhangi bir parça bulunmaz, bu sayede ömürleri standart rölelerden daha uzundur.

Katı hal röle.

Bunların yanı sıra endüstride kullanılan zaman röleleri, kaçak akım röleleri, motor faz koruma röleleri, termik röleler ve kontaktörler de kullanılmaktadır. Kontaktörler, normal rölelerin kaldırabileceğinden çok daha yüksek yükleri anahtarlamada kullanılırlar.

Arduino gibi mikrokontrolcüler ile röle sürmek için hazır röle kartlarından kullanabilir, ya da aşağıda şeması verilen elektrik devresini kurabilirsiniz.

Arduino röle sürücü devresi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir